Karolina Bućko: Jeśli komisja ds. pedofilii ma być skuteczna, musi działać szybko

Jeśli do komisji wpłyną lub już wpłynęły sprawy dotyczące osób duchownych, będę się zajmowała nimi z taką samą pieczołowitością i zaangażowaniem, jak wszystkimi pozostałymi – deklaruje Karolina Bućko, nowa przewodnicząca państwowej komisji ds. przeciwdziałania pedofilii.

Publikacja: 12.12.2023 14:05

Karolina Bućko, adwokatka, którą Sejm 7 grudnia wybrał na szefową komisji ds. pedofilii, była gościem Magazynu Rzecz o Prawie. Odnosząc się do stwierdzeń, iż przejmuje stery gremium uznawanego za „bezzębne”, prawniczka przyznała, że widzi potrzebę dokonania dalszych zmian ustawowych. Właściwym kierunkiem była nowelizacja z początku tego roku, która poszerzyła uprawnienia komisji. Chodzi m.in. o możliwość występowania do innych instytucji z żądaniem przekazania w terminie 30 dni akt spraw. – Nie mamy jednak narzędzi, trybu, w jakim można by wyegzekwować dokumenty w sytuacji, w której dana instytucja odmówi lub w ogóle nie zareaguje na taki wniosek – przyznała mec. Bućko.

Jako jeden z priorytetów wskazała jak najszybsze uruchomienie postępowań wyjaśniających i tym samym wysłanie „jasnego komunikatu dla pokrzywdzonych”. – Przed nami duża zmiana. Wreszcie pochylimy się nad wszystkimi sprawami i będziemy się z całą mocą nimi zajmować – podkreśliła szefowa komisji. Zaznaczając na jej pracę, co sugerowali przeciwnicy jej kandydatury, w żaden sposób nie wpłynie to, iż jako adwokat w przeszłości reprezentowała ofiary duchownych.

Czytaj więcej

Sejm wybrał przewodniczącą Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Przeciw PiS i Konfederacja

Drugim gościem magazynu był Marcin Szymański, adwokat, wspólnik w kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy. Tematem rozmowy był niedawny, korzystny dla frankowiczów, wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE wydał go w odpowiedzi na pytania polskiego sądu. I uznał, że konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego oświadczenia, aby skorzystać z uprawnień wywodzonych z prawa Unii przy rozliczeniu umowy kredytu.

Mecenas Szymański, w sądach reprezentujący kredytobiorców, przypomniał, że kolejne ważne z punktu widzenia frankowiczów rozstrzygnięcie ma zapaść w Luksemburgu 14 grudnia. – Ten wyrok powinien nam konkretnie powiedzieć, od kiedy zaczynają się przedawniać roszczenia banków. Może się okazać, że w niektórych przypadkach już są przedawnione – zaznaczył adwokat.

Czytaj więcej

TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10